W naszej Przychodni ABA-VET Wojtaszek maja Państwo możliwość wykonania podstawowych badań krwi i moczu u zwierząt. Wynik dostępny jest w czasie ok. 20 minut. Analizę wykonujemy na sprzęcie weterynaryjnym firmy IDEXX umożliwiającą zmianę zakresu pomiaru w zależności od gatunku badanego zwierzęcia, a także wartości referencyjne, uwzględniające wiek różnych gatunków zwierząt (np. psa, kota, konia, fretki, gryzonie, ptaki, gady i zwierzęta gospodarskie).

Zwierze przed pobraniem krwi powinno być na czczo, bez większego wysiłku fizycznego w dniu poprzedzającym badanie. Należy pamiętać, iż niektóre leki zaburzają prawidłowość wyników (np. glikokortykosteroidy). Mocz pobierany do badań powinien być pobrany w czasie porannego spaceru (ze środkowego strumienia moczu – tzn. pobieranie zaczynamy po kilku - kilkunastu sekundach). Mocz pobieramy do zakupionego w aptece specjalnego pojemniczka, który podkładamy pod siusiającego pupila. Łapanie moczu kota będzie odrobinę trudniejsze niż w przypadku łapania moczu psa.

Chip, tatuaż, lissetka?

Jaki jest najlepszy sposób na zabezpieczenie swojego pupila? Wybrać jeden z powyższych sposobów czy kilka na raz?

Lissetka/lyssetka:

Metalowa blaszka, która może zawierać informacje o tym, iż pies jest szczepiony przeciwko wściekliźnie, o adresie właściciela lub jego telefonie kontaktowym, czasami też o imieniu zwierzaka. Na rynku spotykamy różne tego typu identyfikatory. Wadą ich jest możliwość zgubienia przez psa obroży z taka lissetką.

Wesele, przyjęcia, impreza plenerowa, święta, Sylwester. Czas strzelania z fajerwerków, a nasz zwierzak boi się, chowa się lub też staje się agresywny, zachowuje się irracjonalnie. 

Co robić? Jest kilka sposobów.

Najszybszy efekt osiągniemy zwracając się do lekarza weterynarii. 

Nasi pupile: zarówno psy, koty jak i inne futrzaki są narażone na choroby jamy ustnej. Stan jamy ustnej a dokładnie stan zębów wpływa na zdrowie całego organizmu, a także na samopoczucie naszego zwierzaka.

Właściciele zauważają problem dopiero, gdy podopieczny zaczyna mieć nieprzyjemny zapach z pyszczka lub, gdy nie chce przyjmować pokarmu. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest bolesność dziąseł i zębów w wyniku stanów zapalnych przyzębia oraz złogów kamienia nazębnego lub też nieprawidłowy zgryz.

Osady nazębne tj.: płytka nazębna (biofilm) i kamień nazębny odkładają się z chwilą wyrżnięcia się pierwszych zębów. Dlatego naukę higieny jamy ustnej należy rozpocząć już na zębach mlecznych.

© 2016 ABA-VET Przychodnia Weterynaryjna S.C. WOJTASZEK. Wszystkie prawa zastrzeżone.